W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców - czujnik gazu
W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców - czujnik gazu

Ulatniające się gazy stanowią wielkie zagrożenie dla życia i zdrowia. Coraz częściej prowadzą do zatruć osób przebywających w zamkniętych pomieszczeniach. Jedynym sposobem aby uniknąć tragedii spowodowanej tymi przeważnie bezwonnymi gazami jest instalacja czujników, ponieważ odpowiednio wcześnie poinformują nas o pojawiającym się zagrożeniu. Rynek oferuje szeroką gamę różnorodnych detektorów, dlatego też często spotykamy się z dylematem- w jaki detektor warto wyposażyć swój dom lub mieszkanie? Aby ułatwić klientom dobór odpowiedniego czujnika prezentujemy artykuł, w którym przedstawiamy na co zwracać uwagę przy zakupie detektora tlenku węgla, gazu ziemnego oraz dymu.  

 

 

Warto wiedzieć...

Aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom, warto zadbać o to, aby czujnik posiadał odpowiednie parametry. Dlatego też przy zakupie urządzenia powinniśmy zwrócić uwagę na: rodzaj zasilania, natężenie głośności alarmu, funkcję testu oraz funkcję ręcznego wyłączenia alarmu.

W asortymencie naszego sklepu wyróżniamy dwa rodzaje zasilania: bateryjne oraz sieciowe. Czujnik bateryjny posiada wbudowany akumulator, który wymaga systematycznej wymiany baterii. Jednak jest niezależny od dostawy prądu i sprawdzi się nawet wtedy, gdy w pomieszczeniu nie posiadamy odpowiedniej instalacji elektrycznej natomiast czujnik sieciowy przystosowany jest do podłączenia do gniazdka elektrycznego. Pozwala to na zachowanie większego komfortu użytkowania, ponieważ nie wymaga kontroli stanu baterii. Jednak przy przerwaniu dostępu do energii elektrycznej, nie będzie nas informował o zagrożeniu. Kolejną niezwykle ważną funkcją jest głośność alarmu. Powinniśmy wybierać produkt o najgłośniejszym sygnale ostrzegawczym 80-90dB, ponieważ wtedy będziemy mieli pewność, że takie natężenie dźwięku obudzi nas podczas snu lub głośnych spotkań domowych. Funkcja testu oraz ręcznego wyłączenia alarmu jest dodatkową opcją, która zapewni większy komfort użytkowania. Czujnik wyposażony w funkcję testu umożliwia sprawdzenie poprawności jego działania i szybsze wyeliminowanie ewentualnej usterki, natomiast możliwość ręcznego wyłączenia alarmu daje nam gwarancję, iż czujnik działa na zasadzie „uśpienia”. Jeśli uznamy, że alarm był fałszywy i wyłączymy go a w rzeczywistości stężenie gazu będzie na wysokim poziomie, czujnik ponownie włączy alarm.

 

 

Rodzaje czujników

 

Czujnik gazu ziemnego

Ulatniający się gaz posiada specyficzny zapach, gdyż zawiera specjalne substancje aromatyzujące, które informują nas o jego wycieku. Jednak nieszczelność instalacji gazowej w pomieszczeniu zamkniętym, w którym przebywamy od dłuższego czasu uniemożliwia nam natychmiastowe rozpoznanie zapachu, a poziom wydzielanego gazu może wzrosnąć na tyle wysoko, iż jedna iskra spowoduje wybuch, dlatego też powinniśmy zadbać o instalację czujnika gazu, który ostrzeże nas od razu, gdy stężenie niebezpiecznej substancji przekroczy dozwoloną normę.
Czujnik gazu zalecany jest do umieszczenia w każdym pomieszczeniu, gdzie znajdują się urządzenia na gaz: piec centralnego ogrzewania, kuchenka, podgrzewacz wody tzw. junkers itp. Odpowiednia lokalizacja urządzenia jest bardzo ważna przede wszystkim ze względu na to, iż gaz jest lżejszy od powietrza i gromadzi się przy suficie. Powinniśmy zatem zainstalować czujnik gazu na ścianie w odległości nie większej niż 6 metrów od źródła gazu.  

 

Czujnik tlenku węgla 

Tlenek węgla zwany czadem jest bezwonnym i bezbarwnym gazem, który powstaje w procesie spalania węgla, drewna, paliw płynnych itp.
Czujnik czadu zalecany jest do umieszczenia w pobliżu urządzenia, w którym następuje spalanie węgla, czyli np. przy piecyku lub kotle gazowym, kominku, piecu kaflowym. Ważne jest aby nie montować urządzenia w miejscu, gdzie jego działanie może być zakłócane ruchem powietrza, czyli np. przy kratkach wentylacyjnych. Powinniśmy zatem zainstalować czujnik na ścianie przynajmniej 150cm od sufitu. 

 

Czujnik dymu

Zadaniem czujnika dymu jest wykrycie pożaru na podstawie powstającego i unoszącego się dymu. Taki czujnik powinien znaleźć się w każdym domu, szczególnie w tym gdzie przebywają osoby palące, znajduje się kominek, kuchnie gazowe itp.
Rozmieszczenie czujnika dymu jest bardzo ważną kwestią. Mieszkania jednopoziomowe powinny mieć zamontowany przynajmniej jeden czujnik, który najlepiej zamontować w korytarzu lub kuchni. W przypadku domów piętrowych detektor powinien znajdować się nad schodami na każdym pietrze, w salonach z kominkiem oraz kotłowni. Ważne jest aby dobrać czujnik dymu do powierzchni pracy (wielkość mieszkania, domu), dlatego też aby urządzenie działało poprawnie, należy sprawdzić wartość podaną przez producenta, która podaje zasięg na jakiej działa czujnik. Czujnik dymu montujemy bezpośrednio na suficie. 

Graficzny schemat rozmieszczenia czujników

*Martwa strefa to przestrzeń występująca w każdym pomieszczeniu. Swym zasięgiem obejmuje obszar oddalony ok. 20 cm od sufitu. Ze względu na brak ruchów powietrza lub zbyt intensywne przeciągi (np. w przypadku bliskości kratek wentylacyjnych). W martwej strefie nie należy instalować czujników!

 

«Sprawdź naszą ofertę czujników gazów»

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium